تبلیغات
شادترین وبلاگ ایران - عشقی كه بعد از شصت سال دوباره جان گرفت

امروز (9 مه) روسیه پایان جنگ جهانی دوم را جشن گرفته است. در حالیكه در چنین روزی مناقشه لفظی این كشور با استونی از جمهوری های سابق اتحاد شوروی بر سر یادبود قهرمانان جنگی ادامه دارد آنچه توجه برخی جراید غربی و روسی را به خود جلب كرده ازدواج یك زوج ...
 
امروز (9 مه) روسیه پایان جنگ جهانی دوم را جشن گرفته است. در حالیكه در چنین روزی مناقشه لفظی این كشور با استونی، از جمهوری های سابق اتحاد شوروی، بر سر یادبود قهرمانان جنگی ادامه دارد، آنچه توجه برخی جراید غربی و روسی را به خود جلب كرده ازدواج یك زوج سالمند است كه رابطه عاشقانه آنها از جنگ جهانی دوم آغاز شده و امروز به ثمر رسیده است.
آنچه در پی می آید بر اساس گزارش روزنامه گاردین، چاپ لندن، تهیه شده است:
این روزها ازدواج زوج های سالمند خیلی خبرساز نیست مگر این كه افرادی نامی و سرشناس باشند. همچنین شنیدن داستانی از دوران جنگ جهانی دوم برای بسیاری جذابیت ویژه ای ندارد (احتمالا مگر این كه توسط كارگردانی معروف و بازیگرانی معروف تر و آن هم در استودیوهای هالیوود روایت شده باشد.)

اما اگر ماجرای عشقی این زوج سالمند از جنگ جهانی دوم آغاز شده باشد و امروز در سن هشتاد و دو سالگی منجر به ازدواج آنها و آن هم ازدواج مجددشان با یكدیگر بشود، داستان حال و هوای دیگری می گیرد؛ یك داستان عشقی كه شاید فقط در رمان ها و فیلم ها، مشابه آن را بتوان یافت.

سال 1945، آخر جنگ جهانی دوم بود و سربازان ارتش سرخ شوروی سابق، آلمان را تصرف كرده بودند."ایوان بیفشیخ"، افسر امنیتی 20 ساله روس، برای انجام ماموریت به آلمان اعزام شده بود. او كه موظف بود مردی آلمانی را، كه خود را به نیروهای روسی فاتح معرفی نكرده بود، مورد بازجویی قرار دهد، عاشق می شود؛ عاشق "الیزابت والدهلم"، دختر همان مردی كه آمده بود بازجویی اش كند.

ازدواج آنها عمر كوتاهی داشت چون مقامات روسیه در سال 1946 به ایوان دستور می دهند كه به كشورش بازگردد. او و عروس جوانش برای 10 سال نامه های عاشقانه رد و بدل می كنند تا این كه مقامات امنیتی متوجه این ارتباط می شوند و به ایوان هشدار می دهند كه اگر ارتباطش با الیزابت را قطع نكند او را در مخوف ترین زندان های روسیه حبس می كنند.

ایوان بیفشیخ وادار می شود در آخرین نامه ای كه به الیزابت والدهلم می نویسد به او بگوید كه قصد دارد با یك زن روس ازدواج كند، كاری كه ایوان از آن به عنوان "خیانت" به الیزابت یاد می كند؛ خیانتی كه تا دهها سال مایه پشیمانی او بوده است.

اما در سال 2005 این جدایی به پایان می رسد و بعد از شصت سال ارتباط آنها بار دیگر برقرار می شود.

دوستان آقای بیفشیخ به او خبر می دهند كه یك خانم پای تلفن منتظر اوست. ایوان بیفشیخ به روزنامه "ایزوستیا"، چاپ روسیه، می گوید: "صدایی كه شنیدم صدای لیزا بود. داشت گریه می كرد، من هم گریه كردم."

آنها بعد از شصت سال در زادگاه ایوان در روسیه با هم ملاقات می كنند. ایوان می گوید: "موضوع جالب این است كه تمام رفتارهای من برای لیزا خوب است و تمام رفتارهای لیزا برای من. درست مثل این كه ما هرگز از هم جدا نشده بودیم."

این زوج، كه هر دو از همسر سابق خود طلاق گرفته اند، بزودی تاریخ برگزاری مراسم عروسی خود را اعلام می كنند.

جدا شدن زوج ها به خاطر جنگ برای بسیاری از محققان موضوعی جالب توجه بوده است.

آنتونی بیوور، تاریخ نویس نظامی، می گوید رابطه میان سربازان روس و زنان آلمانی در جنگ جهانی دوم دلایل مختلفی داشته است.

او می گوید: "مثلا بسیاری از زنان آلمانی در ازای تامین جانی و سیر كردن شكمشان با سربازان روس دوست می شدند یا با آنها ازدواج می كردند. اما برخی از آنها واقعا عاشق یكدیگر می شدند كه ظاهرا رابطه ایوان والیزابت از این دست بوده است."طبقه بندی: عشق و دوستی، 
نوشته شده در دوشنبه 19 اسفند 1387 توسط آناهیتا نعمتی | نظرات ()