تبلیغات
شادترین وبلاگ ایران - همه آنچه در دنیای دختران است و ما نمی‌دان

مریم فراهانی یك روانشناس بالینی می‌گوید: زمینه خلاقیت در دختر بچه‌ها بیشتر از پسر بچه‌هاست! این گفته بیش از آن كه یك عبارت علمی باشد مایه‌های فی می‌نیستی را همراه خود دارد به خصوص اگر بدانیم گوینده آن یك روانشناس خانم است كه در نشستی با عنوان'' پرورش خلاقیت و خودباوری ..

از: مریم فراهانی
یك روانشناس بالینی می‌گوید: زمینه خلاقیت در دختر بچه‌ها بیشتر از پسر بچه‌هاست!
این گفته بیش از آن كه یك عبارت علمی باشد ، مایه‌های فی می‌نیستی را همراه خود دارد، به خصوص اگر بدانیم گوینده آن یك روانشناس خانم است كه در نشستی با عنوان'' پرورش خلاقیت و خودباوری در دختران مقطع ابتدایی و پیش دبستانی'' این مطلب را بیان كرده است.

اما چه خلاقیبت را در میان دختران بیشتر بدانیم و چه كمتر، دختران و پسران چه به صورت ژنتیك و چه به صورت اكتسابی، دارای خصوصیاتی هستند كه آگاهی از خصوصیات دخترانه نه تنها گاه برای پسران و والدین دختران، كه حتی برای دختران هم كم است.

مثلا اینكه دختران چه نوع كتابهایی می‌خوانند؟ یا انگیزه انها از شركت در مسابقات چیست ؟ یا رفتار كودكیشان نشانه چه نوع ساختاربندی ذهنی در بزرگسالی آنها است ؟ یا چرا انقدر دختران جوان اهل مشاجره هستند؟ یك دختر بچه وقتی بزرگ شد دارای چه خصوصیاتی می‌شود؟
//////////////////////////////////////////////////
به گفته دانشمندان دانشگاه''پن'' ‪ PENN‬در ایالت پنسیلوانیا، دختران تمایل به بازی در گروههای كوچك و بیشتر علاقه به گفت و گو با هم دارند، و اگر غیر از این باشد باید درباره الگوی رفتاری آنهادر بزرگسالی، به حدس و گمان‌هایی رو آورد.

به گفته این پژوهشگران آیا می‌دانید، یك دختر ده ساله كه بیشترین اوقات خود را به فعالیت‌هایی از نوع دخترانه و یا زنانه همچون خواندن كتاب، بافندگی، حركات موزون، و یا بازی با عروسك‌ها صرف می‌كند، پیشرفت بهتری در یادگیری زبان خواهد داشت؟
در عین حال آیا می‌دانید دختری با همین خصوصیات رفتاری، دارای حساسیت‌های بیشتر احساسی در بزرگسالی و در عین حال اعتماد به نفس كمتری است؟
این دانشمندان می‌گویند دخترانی كه زمان بیشتری را به ورزش ها، كه به شكل سنتی متعلق به پسران تلقی شده، و فعالیت‌های پر جنب و جوش می‌پردازند، به یك‌باره بعد از دو سال بدون درنظر گرفتن علاقه و یا پیشرفتشان در ریاضی، تمایل زیادی به یادگیری ریاضیات نشان می‌دهند!
تمام ماجرا به بازی‌های بچه گانه ختم می‌شود؟
///////////////////////////////////////////
یك گروه از پژوهشگران انگلیسی دریافته‌اند كه دخترانی كه از خواندن افسانه‌های عاشقانه پریان مانند سیندرلا و دیو و دلبر لذت می‌برند بیشتر احتمال دارد در بزرگسالی مطیع و سلطه‌پذیر باشند.

این گروه دو نفره شامل ''سوزان داركر و اسمیت'' دریافته‌اند بسیاری از قربانیان خشونت در ادبیات مشهور كودكان، الگوهای زنان تحت سلطه را به دختران نشان می‌دهند.

البته این دو معتقدند، نسل‌های جوانتر دختران كه در معرض تلویزیون و دیگر رسانه‌های سرگرم‌كننده قرار دارند واكنش متفاوتی از خود نشان می‌دهند و كمتر از كسانی كه فقط به ادبیات گرایش نشان می‌دهند سلطه پذیرند.

پسرانی كه غیر از بازی بچه گانه به كتابهای دخترانه سری می‌زنند ///////////////////////////////////////////////////////////// همه ما میدانیم كه پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد تفاوت در انتخاب مواد خواندنی ،بین پسرها و دخترها وجود دارد.

یكی از این پژوهش‌ها نشان می‌دهد كه دخترها بیشتر داستانهای افسانه‌ای و خیالی را ترجیح می‌دهند، در حالی كه پسرها بیشتر كتابهایی درباره حیوانات و با موضوع‌های علمی می‌خوانند.

كتاب ماه كودك و نوجوان در شماره هفتم خود، به نقل از ''گلندا.تی.

چایلدرس''به بررسی این موضوع پرداخته‌است، كه ''تفاوت'' در نوع كتاب‌های انتخابی میان دختران و پسران از چه زمانی در دوران كودكی آغاز می‌شود.

او معتقد است بر اساس نظریه دوره'' كمون (نهفتگی)'' فروید، دخترها و پسرها در حدود هشت سالگی علایق شخصی شان را كنار می‌زنند و از الگوهای جنس خود پیروی می‌كنند.

بر اساس این نظریه، پسرهابیشتر كتاب‌هایی را انتخاب می‌كنند كه جنبه خبری و اطلاعاتی دارند، تا قابلیتهای فطری خود را برای تسلط بر دنیای بیرونی به كار ببرند در حالی كه دخترها به طور ذاتی به مطالعه آثار داستانی تمایل دارند تا بتوانند پیچیدگی‌های روابط انسانی را درك كنند.

محقق همچنین به این نكته مهم دست یافته كه پسرهای كودكستانی و پایه اول ،نسبت به دخترها، پیچیدگی‌های بیشتری در انتخاب كتاب از خود نشان می‌دهند.

بر پایه این تحقیق، در بین پسرها، تمایل بیشتری به خواندن كتاب‌های داستانی (كه انتخاب اول پسرهاست) وجود دارد، در حالی كه تعداد دخترهایی كه مایلند كتاب‌های غیر داستانی بخوانند (كه‌انتخاب اول پسرهاست) كمتر است !
این یافته، خلاف اعتقاد رایج در بین اكثر مردم است كه تصور می‌كنند دخترها كتابهای مورد علاقه پسرها را می‌خوانند،اما پسرها كتاب‌های مورد علاقه دخترها را نمی‌خوانند.

بر اساس نتیجه روشنی كه بسیاری از پژوهش‌ها ،در این زمینه گرفته‌اند، پسرها و دخترها به انتخاب‌های متفاوتی در زمینه مطالعه تمایل دارند،اما دلیل این امر هنوز معلوم نشده است.

مسابقه برای كسب جایزه و یا رقابت با دیگران !
////////////////////////////////////////////
هر چند پسرها به كتابهای دختران سری می‌زنند اما هنوز نتوانسته اند به دنیای آنها راه یابند. یكی از این دنیاهای متفاوت دلیل شركت در مسابقه است.

یك بررسی در مونترال كه خبرگزاری آلمان آن را منتشر ساخته حاكی از این عدم دریافت دنیای دختران است ، چرا كه زنان یا همان دختران اغلب گله‌مند هستند كه مردان به طرز احمقانه‌ای اهل رقابت هستند.

محققان اكنون با انجام مطالعه‌ای به‌این نتیجه رسیده‌اند كه این ادعا واقعیت دارد.

این بررسی نشان می‌دهد پسران فقط بخاطر خود مسابقه و بدون توجه به‌اینكه آیا جایزه‌ای برای آن درنظر گرفته شده است یا خیر، در رقابت‌ها شركت می‌كنند، در حالیكه دختران وقت خود را برای رقابت كردن هدر نمی‌دهند، مگر آنكه جایزه تعیین شده ارزش شركت در مسابقه را داشته باشد!
بنابراین دختران فقط در صورت وجود یك جایزه كه ارزش شركت داشته باشد در یك مسابقه شركت می‌كنند و صرف رقابت برای شركت در یك مسابقه برای آنها چنگی به دل نمی‌زند.

برخی تفاوت‌ها ذاتی است و همه می‌دانند
//////////////////////////////////////
لكنت زبان یكی از آن تفاوت‌های ذاتی بین دختران و پسران است كه پسران بیشتر دچار آن هستند و محققان علت آن را یك نقص ساختاری در سمت چپ مغز می دانند كه می‌تواند عامل بروز لكنت زبان دایمی در افراد باشد.

مارتین سامر، سرپرست گروهی از پژوهشگران آلمانی شامل متخصصان عصب شناسی و فیزیولوژی اعصاب در این‌باره می‌گوید: این بیماری می‌تواند بر اثر قطع ارتباط بین قسمتهای یك قشر از مغز كه گفتار را كنترل می‌كند، بروز نماید.

پسران سه برابر دختران به لكنت زبان دچار می‌شوند.این اختلال در بین كودكان شایع است و ‪ ۵‬تا ‪ ۱۰‬درصد از كودكان در شروع تحصیل و مدرسه رفتن لكنت زبان پیدا می‌كنند. اما این اختلال تنها یك درصد افراد را بعد از بلوغ دچار می‌كند.

همه ایرادها از آن پسران نیست
///////////////////////////////
می‌دانستید این همه تلاش دختران برای كم كردن وزن - آن هم به اندازه‌ای كه دختران طالب آن هستند - از طریق ورزش بیهوده یا كم هوده است.

چرا كه ورزش به ساخت ماهیچه دختران كمك می‌كند
پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد كه تاثیر ورزش روی چربی‌های بدن وابسته به جنس است و دختران نمی‌توانند با ورزش وزن خود را كاهش دهند.

براساس این پژوهش كه در نشریه ''‪''Amercam gournal of clinical nutrition‬ به چاپ رسیده، ورزش برای سلامتی بدن مفید است، ولی حتما باعث كاهش وزن نمی‌شود.

این تحقیق كه توسط دكتر ''‪ ''ULF Ekelund‬از مركز مشاوره تحقیقات پزشكی و اپیدمیولوژی در انگلیس انجام شده، دختران و پسران ‪ ۱۷‬ساله را مورد مطالعه قرار داده‌است.

براین اساس، پسران نوجوان درمقایسه بادختران وزنی سنگین تر، قدی بلندتر و فعالیت بدنی بیشتری داشتند.

نتایج این تحقیق نشان داد، كاهش توده چربی بدن با افزایش فعالیت حركتی و ورزش در پسران دیده شد، ولی در دختران افزایش فعالیت حركتی الزاما با كاهش توده چربی بدن همراه نبود، اگرچه به طور طبیعی چربی بدن دختران از پسران بیشتر است.

براساس این گزارش، برای پیشگیری از چاقی و تنظیم وزن، كاهش میزان كالری دریافتی از ورزش شدید برای سوزندان غذای مصرف شده موثرتر است، این درحالی است كه فعالیت حركتی نمی‌تواند غذای مصرف شده را بطور كامل خنثی كند.

دو دنیای جدا بهتر است یا یك دنیای واحد؟
//////////////////////////////////////
تحقیقات دولتی در انگلیس نشان می‌دهد ایجاد كلاسهای درس جداگانه برای دختران و پسران به خوب درس خواندن دانش آموزان پسر كمك می‌كند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، دختران در مدارس انگلیس همواره نمرات بهتری كسب می‌كنند. به همین خاطر وزارت آموزش این كشور طرح چهار ساله‌ای را در ‪ ۵۰‬مدرسه اجرا كرده است تا فاصله بین دختران و پسران را بردارد.

پژوهشگران دانشگاه كمبریج دریافتند كلاسهای تك جنسیتی برای برخی درسها می‌تواند به تمركز حواس بهتر دانش آموزان پسران و در نتیجه كسب نمرات بالاتر آنها كمك كند، علاوه برآنكه به نفع دختران نیز هست.

برخی پسران با زیاده‌روی در برخی رفتارها برای حفظ وجهه و نیز احساس خود ارزشی به هركاری دست می‌زنند و در نتیجه در راه پیشرفت خود و سایرین مانع ایجاد می‌كنند.

مادران با دخترانشان جدل كنند كه خوب است !
///////////////////////////////////////////
نتایج پژوهشهای جدید حاكی از آن است كه بحث كردن با فرزندان بداخلاق، می‌تواند واقعا بر روی رابطه آنها تاثیرات مثبتی داشته باشد.

تحقیقی كه توسط یك عضو دانشگاه كمبریج صورت گرفته، نشانگر آن است كه نوجوانان معمولا ازبحث ومشاجره به عنوان یك وسیله ارتباطی استفاده می‌كنند.

اغلب، دعوا بر سر هیچ و پوچ آغاز می‌شود، اما بلافاصله به جایی می‌رسد كه دختر می‌گوید: ''از تو متنفرم'' و مادر ناراحت و غمگین می‌شود.

اما دخترها اغلب از مشاجره برای به روز كردن اطلاعات مادرشان در مورد زندگی وكارهای روزمره و مسایلی كه برایشان حایز اهمیت است استفاده می‌كنند و بعضی وقتها نیز این بحث و جدل باعث ادامه رابطه می‌شود.

پژوهشگران دریافتند كه مادران و دختران نوجوانشان هر ‪ ۴‬روز یك بار فقط ‪ ۶‬دقیقه باهم ناسازگاری دارند ومادران نباید اصلا نگران باشند.

پدران با دخترانشان مهرورزی پیشه گیرند
///////////////////////////////////////
پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد كه كاهش احساس صمیمیت با پدر در نوجوانان باعث بروز علائم افسردگی در دختران و پسران در میانه نوجوانی می‌شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی ''‪ ''medlineplus.com‬تحقیقات آماری در كانادا نشان داد كه نوجوانانی كه در ‪ ۱۶‬و ‪ ۱۷‬سالگی ارتباطات صمیمی تر، تفاهم و مهربانی بیشتری را با پدرانشان تجربه می‌كنند در مقایسه با نوجوانانی كه چنین رابطه‌ای را با پدرانشان ندارند كمتر دچار افسردگی می‌شوند.

برپایه این تحقیق، دختران بیش از پسران به افسردگی مبتلا هستند به گونه‌ای كه در سنین ‪ ۱۴‬و ‪ ۱۵‬سالگی شكایت دختران از اضطراب بیش از پسران است، و میزان خودكشی نیز در دختران ‪ ۱۵/۵‬درصد، و در پسران ‪ ۶/۹‬درصد می باشد، و در نهایت در سنین ‪ ۱۶‬و ‪ ۱۷‬سالگی علایم افسردگی در دختران در مقایسه با پسران بیشتر بروز می‌یابد.

هفت سال دیگر دنیای ایران تا حدود زیادی از آن دختران است
///////////////////////////////////////////////////////
آمار می‌گوید نسبت دختران و پسران جوان در ایران تا هفت سال دیگر معكوس می‌شود، و نسبت پسران آماده ازدواج در سال ‪ ، ۹۰‬حدود دو میلیون تن بیش از دختران دختران آماده ازدواج خواهد بود.

این آمار طبق مقایسه شمار دختران و پسران آماده ازدواج سال ‪ ۸۰‬تا ‪۹۰‬ توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان ملی جوانان كشور به دست آمده است.

بر اساس این آمار در سال ‪ ۸۰‬جمع مازاد دختران ‪ ۱۵‬تا ‪ ۲۹‬ساله نسبت به پسران، دو میلیون و ‪ ۱۳۷‬هزار و ‪ ۲۴۲‬نفر بوده است.

بر اساس این آمار در سال ‪ ۹۰‬تعداد جمعیت دختران و پسران‌جوان‌به گونه‌ای تغییر خواهد كرد كه در آن سال تعداد مازاد دختران، صفر و تعداد یك میلیون و ‪ ۷۹۰‬هزار و ‪ ۴۲‬نفر پسر نسبت به دختران بیشتر خواهند بود.

///////////////
با این همه، ظاهرا باید دنیای دختران را جدی تر گرفت؟طبقه بندی: عشق و دوستی، 
نوشته شده در دوشنبه 19 اسفند 1387 توسط آناهیتا نعمتی | نظرات ()